5 nawyków mądrego turysty

5 nawyków mądrego turysty

Jeśli w tym roku wybierasz się w podróż do innego kraju, musisz poznać kilka podstawowych zasad, których przestrzega każdy mądry turysta. Powinieneś mieć je z tyłu głowy zawsze wtedy, gdy wybierasz się w daleką podróż, zwłaszcza samotnie. Każda z nich pozwoli Ci zaoszczędzić sobie kłopotów, a czasami również ubytków na zdrowiu.

1. Sprawdź zwyczaje panujące w danym kraju
To bardzo ważny punkt. Jeśli nie dowiesz się, jakie prawo i zasady obowiązują w kraju, do którego się wybierasz, może Cię to drogo kosztować. I to dosłownie, bowiem w wielu krajach można dostać ogromne grzywny za przewinienia, które dla nas nie są wcale karane. Ważne jest też zapoznanie się z ubraniami, jakie należy nosić na terenie zabytków, które planujesz odwiedzić oraz jakich gestów należy dokładnie unikać. Pamiętaj, że mądry turysta dostosowuje się do kultury miejsc, które odwiedza, nie narzuca się i nie oburza się, gdy ktoś zwróci mu uwagę, że źle się zachowuje.

2. Sprawdź lokalne ceny
W wielu krajach ceny podstawowych produktów są niezwykle drogie. Sprawdź, jakie dobra pierwszej potrzeby są u Ciebie tańsze i zaopatrz się w nie u siebie. Na pewno czytałeś albo widziałeś posty turystów, którzy byli oburzeni cenami w ośrodkach wypoczynkowych albo cenami paliw. Wynikają one z ignorancji i założenia, że wszędzie powinny być ceny takie, jak u nas w domu. Ceny zależą od regionu, sezonu, a nawet obecnie przebywającej na miejscu liczby turystów. Każdorazowo sprawdzaj więc też, czy ceny nie zmieniły się od twojej ostatniej wizyty w miejscu, do którego się wybierasz.

3. Wyposaż się w gotówkę
Nie wszędzie można płacić kartą, zwłaszcza w lokalnych, sezonowych miejscach. Gotówka wielokrotnie może Cię uratować. Sprawdź koniecznie, czy tam, gdzie się wybierasz jest dostęp do bankomatów i czy można płacić kartą. Jeśli nie wyposaż się w dużą ilość gotówki. Pamiętaj, że lepiej jest wziąć ze sobą za dużo, niż za mało i wpaść na miejscu w kłopoty. Jeśli uda Ci się znaleźć informacje o bankomatach upewnij się, że nie mają problemów z wypłatą gotówki na podstawie obcej waluty. W wielu miejscach na świecie technologia nie jest tak wysoko rozwinięta jak u nas!

4. Uważaj na naciągaczy
W wielu miasteczkach turystycznych wprost roi się o ludzi, którzy za pieniądze zaoferują Ci wszystko. Mogą to być ręcznie robione amulety, kamienie szlachetne albo ubrania. Wspieranie lokalnych biednych społeczności jest jak najbardziej istotne i pomocne, ale uważaj na oszustów! Wielu ludzi chętnie wykorzysta twój wakacyjny nastrój. Jeśli masz znajomego w miejscu, do którego się wybierasz, koniecznie popytaj go, jakie są standardowe ceny w tej miejscowości i jak uniknąć oszustw. Zawsze sprawdzaj ceny przed zakupem!

5. Sam odkrywaj okolicę
Często, zwłaszcza w dużych miastach wycieczkowych, można natknąć się na przewodników oferujących wycieczkę po najciekawszych miejscach miejscowości. Niestety zazwyczaj nie pokażą Ci niczego, czego nie zobaczysz w podręcznikach podróżniczych. Dlatego lepiej jest zwiedzać samotnie albo zatrudnić przewodnika na wyłączność i wytłumaczyć Ci, na czym Ci zależy. Sprawdź koniecznie blogi osób, które odwiedziły przed Tobą dane miejsce, możesz natknąć się tam na masę inspiracji i ciekawych miejsc, o których nie powie Ci żadna broszura informacyjna.

5 1 vote
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
1
0
Would love your thoughts, please comment.x