Czym jest doradztwo personalne?

Czym jest doradztwo personalne?

Początki doradztwa personalnego wiążą się z pojawieniem się zarządzania zasobami ludzkimi i początkowo były czynione tylko w dużych korporacjach, gdzie nacisk na zarządzanie pracownikami był największy. Dziś jednak procedura ta jest powszechnie stosowana nawet w małych firmach.

Czym jest doradztwo personalne?

Doradztwo personalne skupia się na działaniach, które mają na celu pozyskanie i zatrzymanie pracownika w firmie. To złożony proces, który rozpoczyna się już na etapie rekrutacji oraz rozmów kwalifikacyjnych. Działania związane z doradztwem personalnym powinny być prowadzone w każdej firmie, bowiem stworzenie kompetentnej i umiejącej ze sobą współpracować grupy pracowników jest obowiązkowym warunkiem sukcesu każdego przedsiębiorstwa.

W zakresie doradztwa personalnego mamy zatem do czynienia z samym zatrudnianiem pracowników, oceną ich pracy oraz motywowaniem i niestety także z podejmowaniem decyzji i przeprowadzaniem ich zwolnień.

Dlaczego powstało doradztwo personalne?

Pojawienie się doradztwa personalnego, to efekt uzmysłowienia sobie w warunkach gospodarki usługowej, jak ważnym elementem każdej firm są pracownicy. O ile w warunkach gospodarki wczesnokapitalistycznej pracownik był jedynie jednym z elementów funkcjonowania firmy lub fabryki, to w gospodarce, która odchodzi od produkcji na rzecz usług i zarządzania, kompetencje osób zatrudnionych stały się kluczowe w aspekcie osiągania zysków.

Dlatego pod lupą doradcy personalnego pracownika dostaję się już na wczesnym etapie rekrutacji, a rozmowy kwalifikacyjne powinny być przeprowadzone przez osoby kompetentne. Najkorzystniejszym wyborem jest oczywiście posiadanie takiej komórki w samym przedsiębiorstwie.

Jednak wiąże się to z zatrudnieniem grona fachowców, którzy przede wszystkim nie pracują na niskich wynagrodzeniach, a i samo istnienie odrębnego działu wiążę się ze stałymi wydatkami w zakresie podatków, składek i kosztów wynajmu powierzchni użytkowej, zakupu komputerów i mebli. Dlatego wiele firm o mniejszym budżecie zleca tę usługę agencjom doradztwa personalnego.

Czym zajmuje się agencja doradztwa personalnego?

Agencja tego typu może świadczyć rozmaite usługi na rzecz naszej firmy i ich zakres zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Mogą one zostać zredukowane do samego procesu rekrutacji pracownika lub być połączone z jego motywowaniem i utrzymaniem na danym stanowisku. W takim przypadku doradca podpowie nam też jak zapewnić pracownikowi środowisko, w którym będzie się mógł on realizować i w jaki sposób prowadzić ścieżkę awansu i rozwoju osobistego.

Sama agencja powinna być zaznajomiona z branżą, w ramach której działa dana firma. Ponadto powinna poznać zasady funkcjonowania, jednostki organizacyjne, a także misję i wizję konkretnego przedsiębiorstwa.

Bez tej wiedzy doradca personalny może mieć problem z doborem wykwalifikowanych pracowników, a jego działania w zakresie motywowania i rozwoju pracowników mogą nie przynieść pożądanego efektu. Zyskiem samego przedsiębiorstwa jest wtedy nie tylko uzyskanie pracownika o odpowiednich i potrzebnych nam kompetencjach, ale także stworzenie i utrzymanie granego i profesjonalnego zespołu.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
0 0 votes
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x