Silne zanieczyszczenia i zabrudzenia na danej powierzchni mogą okazać się niezwykle trudne do usunięcia przy użyciu tradycyjnych metod. Rozwój nowoczesnych technologii stworzył możliwość czyszczenia przy pomocy suchego lodu. Aby zapoznać się ze szczegółami prosimy o przeczytanie poniższego artykułu.
Spis Treści
Niezawodna i skuteczna metoda
Często słyszy się pytania, które mają na celu dowiedzieć się czy czyszczenie suchym lodem jest tanie? Odpowiedź na to brzmi: Tak! Czyszczenie suchym lodem jest wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej sposób ten należy do innowacyjnych oraz w pełni ekologicznych. Warto w tym miejscu opowiedzieć o zaletach suchego lodu oraz wykorzystania go w procesie pozbywania się brudu. Suchy lód to środek czyszczący, który zostaje przyspieszany w strumieniu sprężonego powietrza, po czym uderza w powierzchnię rozbijając brud. Granulki, które neutralizują zanieczyszczenie wystrzeliwane są z ogromna prędkością. To inaczej mówiąc granulki stałego dwutlenku węgla o temperaturze -78° C.
W procesie czyszczenia suchym lodem wykorzystuje się następujące efekty:
- Kinetyczny – w momencie zetknięcia się granulek z powierzchnią z ogromną siłą i prędkością powodują rozkruszenie się i odpadnięcie zanieczyszczenia
- Termiczny – wraz z niską temperaturą granulek, suchy lód tworzy powłokę pokrywająca zanieczyszczenia kruchą i powoduje jej mikropęknięcia
- Sublimacja – suchy lód ulega specjalnemu procesowi, następuje wtedy rozrost jego objętości około 500 – 700 razy. Podobnie jak w przypadku kinetycznego efektu, niszczy to powierzchnię zabrudzenia.
Czyszczenie suchym lodem – nowe możliwości
Usuwanie zabrudzeń przy powyższej metodzie nie byłoby możliwe, bez wykorzystania nowoczesnych i wysoce zaawansowanych technologicznie maszyn. A w jaki sposób one działają?
Powodują szybkie i silne schłodzenie powierzchni poprzez gwałtowne uderzenie o nią granulek suchego lodu. W ten sposób powłoka zanieczyszczenia, która przylega do danej powierzchni kruszy się. Należy zauważyć, zarówno podłoże jak i pokrywająca je warstwa składają się z różnych materiałów. Co za tym idzie wyróżniają się odmiennymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej. Stąd na zmianę temperatury w rodzaju silnego ochłodzenia różnie reagują. W procesie tym powstają naprężenia mechaniczne, w efekcie których zanieczyszczenie odrywa się od podłoża. Energia kinetyczna, która wytwarzana jest podczas czyszczenia suchym lodem, powoduje natychmiastowe przejście w stan gazowy.
Następnie objętość CO2 powiększa się bardzo szybko i ekstremalnie. Grudki rozsadzają osad w powstających w ten sposób mini eksplozjach. Zachodzący proces sublimacji, polega na tym, że suchy lód przechodzi bezpośrednio w stan gazowy, bez topnienia czyli przechodzenia w stan ciekły. Jednym z nielicznych gazów, który potrafi przybrać stan ciekły jest dwutlenek węgla. Wydajność chłodzenia dla suchego lodu podczas ogrzewania z temperatury -78,5 °C (194,65K) do temperatury 0 °C (273,15K) około 640kJ/kg; stanowi to około 3-krotną wydajność chłodzenia tradycyjnego lodu.
Szybkie, skuteczne i dokładnie czyszczenie
Co jest szczególnie istotne, po odparowaniu nie ma pozostałości. Nawet normalny lód powstały z wody je za sobą pozostawia. Piaskowanie, znane jako metoda czyszczenia potrafi mieć destrukcyjny wpływ na daną powierzchnię. Drugim minusem jest także to, że odpady mieszają się z pozostałościami po zanieczyszczeniach i trzeba je oddać do utylizacji. Idąc tym tropem, wybór czyszczenia metodą suchego lodu, wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę to, że czyszczenie suchym lodem jest ekologiczne, tempo prac jest szybkie i przynosi najlepszy efekt, wybór wydaje się być oczywisty.
Czyszczenie przy użyciu suchego lodu to metoda, która posiada same zalety. Jest wysoce skuteczne, ekonomiczne i bezpieczne, a przy tym nie zostawia po sobie pozostałości. Warto zainteresować się tego rodzaju usługą.
https://www.pamech.pl/technologia/czyszczenie-suchym-lodem.html