Różnego rodzaju diety głodówkowe są coraz bardziej popularne i promowane jako świetny sposób a szybkie schudnięcie. Dieta 1000 kcal jest jedną z nich, bardzo szybko zyskuje zwolenników. Niestety dieta ta ciągnie za sobą sporo zagrożeń, które mogą poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Nieświadomi tego internauci często wpadają w panikę, gdy występują u nich typowe dla głodówek skutki uboczne. Niektórzy z nich szybko rezygnują z takiego rodzaju diety, jest jednak również grupa, która decyduje się przy niej pozostać, przez co naraża się na trwałe, ciężkie uszkodzenia organizmu.
Dieta 1000 kalorii i jej zagrożenia
Brak okresu
Miesiączka jest organizmowi kobiety bardzo potrzebna, mimo że bywa uciążliwa i bolesna. Jednym z najczęstszych skutków stosowania diet opartych na głodówkach jest czasowa lub trwała utrata okresu. Wiąże się to z tym, że podczas diety 1000 kalorii nie dostarczamy naszemu organizmowi na tyle witamin i składników odżywczych, oraz samych kalorii, aby ten zdecydował się na utratę energii i krwi. Przy takiej diecie kobiety mogą mieć również problem z zajściem w ciążę albo jej donoszeniem. Brak miesiączki często wywołuje panikę, a niedoświadczone dziewczyny nie wiedzą, jak sobie z tym radzić. Po porzuceniu głodówki bardzo długo może minąć, zanim cykl się ureguluje i będzie choć w części poprawny.
Spadek tkanki mięśniowej
Nie tylko tłuszcz zacznie drastycznie spadać podczas stosowania głodówki, oberwie się również mięśniom. Aby organizm mógł pracować prawidłowo przy niewystarczającej ilości kalorii, zacznie sięgać po zgromadzone rezerwy. Wbrew pozorom tkanka tłuszczowa jest naszemu organizmowi potrzebna, nie będzie więc skory poświęcić jej całej. Z czasem twoje mięśnie zaczną zanikać i ciężko będzie Ci je odbudować, zwłaszcza podczas głodówki, gdzie jakiekolwiek ćwiczenia zwiększą twoje zapotrzebowanie na kalorie, co spowoduje powstanie swoistego błędnego koła.
Spadek energii
To dość częsty i najbardziej oczywisty skutek głodówek. Z samej jej definicji wynika to, że prędzej czy później dotknie Cię zmęczenie. Jeśli zużywasz więcej energii, niż przyswajasz, z czasem zaczniesz odczuwać jej dotkliwe braki. Nie będziesz w stanie nic z tym zrobić podczas trwania diety, uzbrój się więc w cierpliwość albo znajdź dla niej alternatywę. Brak odpowiedniej ilości energii może skutkować zmniejszeniem pewności siebie, spadkiem samooceny i brakiem motywacji do działania. Odbije się to również na twoim życiu zawodowym.
Zmniejszona produkcja testosteronu i zwiększona hormonu stresu
Dobrze odżywiony organizm jest zdrowszy nie tylko z fizycznego punktu widzenia, ale również psychicznego. Jeśli odżywiamy się poprawnie mamy siłę i zasoby, aby produkować potrzebne nam hormony i zwalczać między innymi stres. Kiedy jesteśmy niedożywieni, mężczyźni nie wytwarzają testosterony, przez co spada ich pewność siebie i chęć do podejmowania ryzyka czy wyzwań. Ponadto dodatkowa produkcja hormonów stresu przyczynia się do załamań psychicznych, depresji i stanów lękowych, z którymi nasz organizm nie ma siły walczyć.