Gavottes to – według ekspertów – jedne z najbardziej finezyjnych ciastek świata.
Ich smak zachwyca miłośników francuskich deserów, choć trzeba przyznać, że ich powstanie było dość przypadkowe. Co warto wiedzieć o tym francuskim przysmaku i dlaczego jest on uważany za produkt luksusowy?
Jak powstało ciastko?
Otóż za powstanie gavottes odpowiedzialna jest niejaka Maria-Katarzyna Cornic, która gdzieś na początku XX wieku piekła naleśniki. Jeden z nich piekł się na tyle długo, że Maria mogłaby w tym czasie przyrządzić co najmniej kilka takich samych naleśników. Na szczęście okazało się, że temperatura paleniska nieco spadła i nadliczbowy naleśnik można było zjeść. Co ważne, jego smak był wręcz zaskakująco dobry, a on sam – pomimo wysokiego stopnia kruchości – zachowywał swą integralność. Nic więc dziwnego, że z biegiem kolejnych lat gavottes stawały się coraz popularniejsze. Mało tego! Powstawały ich kolejne warianty, w których wprowadzano różne słodkie dodatki smakowe.
Jakość zaklęta w smaku i wyglądzie
Ciastka mają swój wyjątkowy smak, w którym można wyróżnić karmel i masło. Zgodnie z tym co napisano wcześniej, charakteryzują się one bardzo wysokim stopniem kruchości. Mimo to ich spożywanie jest w miarę estetyczne. Gavottes podaje się w blaszanych pojemnikach, dzięki którym łatwo można zebrać ich resztki. Co więcej, są one owinięte specjalną folią lub papierem, dzięki którym konsument zajada się nimi bez ryzyka brudzenia rąk. W Polsce ciasteczka te podawane są bardzo często z różnego rodzaju dodatkami. Kremy, bita śmietana, a także czekolada sprawiają, że przysmak ten zyskuje bardzo ciekawy smak. Całość prezentuje się bardzo ładnie, gdyż brązowy kolor ciasta naleśnikowego bardzo ciekawie komponuje się z dołączonymi do niego dodatkami.
Reasumując, gavottes to sztandarowy i w pewnym stopniu luksusowy smakołyk kuchni francuskiej. Dzięki działającym na rynku sklepom francuskim ciastka te stają się coraz popularniejsze w Polsce. I właśnie dlatego warto ich spróbować w zaciszu własnego domu.