Jakie szambo dla 4 osobowej rodziny?

Jakie szambo dla 4 osobowej rodziny?

Jeśli nie masz możliwości podłączenia Twojej posesji do instalacji kanalizacyjnej, to musisz samemu zorganizować system odprowadzania ścieków. W takim wypadku są 2 możliwości: możesz zbudować przydomową oczyszczalnię lub wybudować zbiornik, czyli szambo. W tym tekście dowiesz się jak wybrać szambo dla 4 osobowej rodziny.

Szambo betonowe czy z tworzywa?

Aktualnie najczęściej można spotkać się dwoma rodzajami zbiorników – betonowymi oraz wykonanymi w tworzyw sztucznych. Jak same nazwy wskazują, różnią się materiałem z którego są wykonane. Betonowe szamba aktualnie najczęściej są wykonywane w kształcie sześcianów. Do ich produkcji używa się płyt żelbetowych. Dodatkowo są specjalnie izolowane, dzięki czemu nie przeciekają. Posiadają duże pojemności, jednak ich waga uniemożliwia samodzielny transport. Zbiorniki potrafią ważyć po kilka ton, dlatego do ich przewożenie muszą być wykorzystywane samochody ciężarowe. Takie szambo dobrze się sprawdzi jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki. Warto też zdecydować się na zbiornik betonowy jeśli nad nim będzie parking lub podjazd do garażu. Jeśli szukasz dodatkowych środków na prace budowlane to przyda Ci się pożyczka online.

Szamba z tworzyw sztuczny są zdecydowanie lżejsze, a co za tym idzie, ich montaż jest o wiele łatwiejszy. Jednak są one z reguły mniej pojemne. Tego typu zbiorniki nie mogą być wykorzystywane, jeśli grunt jest podmokły. Co więcej, nie należy ich montować w miejscach po których będą jeździć pojazdy ponieważ odporność na nacisk jest bardzo mała. Jednak dużą zaletą tego typu zbiorników jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystywane również w przydomowych oczyszczalniach ścieków oraz jako zasobnik na deszczówkę. Budowa przydomowej oczyszczalni może być droższa niż skorzystanie z szamba, jeśli chciałbyś wykonać taką instalację, a brakuje Ci środków to może Ci się przydać pożyczka online

Szambo – jak wybrać wielkość?

Jeśli decydujesz się na budowę własnego zbiornika to musisz pamiętać, że na Tobie spoczywa odpowiedzialność regularnego opróżniania. Ścieki nie powinny zbyt długo być składowane – zaleca się, żeby wywozić je regularnie, co 10 dni. Do tego będzie Ci potrzebna firma, która będzie to robić. Przy wyborze sprawdź jakim wozem dysponują, tak, aby nie okazało się, że mają zbyt mała pojemność zbiornika. To ważne, ponieważ będziesz płacić za kurs.

Szambo również musi mieć odpowiednią wielkość, żeby nie było konieczności zbyt częstego opróżniania. Najczęściej przyjmuje się, że każdy domownik wytwarza dziennie około 150 litrów ścieków. W przypadku 4 osób to daje dziennie 600 l. Warto to pomnożyć raz 14 dni, ponieważ nie zawsze uda się regularnie co 10 wywozić nieczystości, co daje łącznie 8400 litrów. I takiej wielkości lub trochę większy zbiornik powinien Ci wystarczyć.

0 0 votes
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x