Zadbany ogród to efekt, na którym zależy każdemu. Jednak nie ma co ukrywać – żeby przestrzeń wokół domu wyglądała na uporządkowaną, wymaga to od nas sporego nakładu pracy, która jest niesamowicie czasochłonna. Warto korzystać z rozwiązań, które nieco ułatwią nam prace ogrodnicze, byśmy mogli nasz cenny czas spożytkować na coś innego. Jednym z takich pomocnych rozwiązań jest zastosowanie w ogródku kamieni dekoracyjnych. Kamienie ozdobne pełnią kilka ważnych funkcji – krzywdzące byłoby stwierdzenie, że mają po prostu ładnie wyglądać i przyciągać wzrok sąsiadów. Dziś kilka słów na temat jednego z najpopularniejszych kamieni ogrodowych, a mianowicie kory kamiennej.
Spis Treści
Jak powstaje kora kamienna – czyli kilka słów na temat gnejsu
Kora kamienna to rodzaj naturalnego kruszywa. Kamień ten powstaje podczas kruszenia się skał o budowie metamorficznej. Gnejs – bo tak właśnie nazywa się kamień, z którego powstaje kora kamienna – charakteryzuje się szaro-brązowo-pomarańczową barwą oraz widocznymi paskami na swojej powierzchni. Można śmiało powiedzieć, że przypomina umaszczenie tygrysa. Ten ciekawy kamień ogrodowy pasuje niemalże do każdej aranżacji. Niesamowicie prezentuje się w pełnym słońcu, delikatnie się mieniąc.
Ile kory kamiennej na 1 m2? Ile kory kamiennej potrzebujesz na wypełnienie rabaty roślinnej
Kora gnejsowa jest świetnym materiałem do każdego ogrodu. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Jednak tradycyjne ogrody również są dla niej dobrym miejscem. Aby kora kamienna spełniała swoją rolę jak najlepiej, musi być poprawnie ułożona, jak zresztą każdy inny kamień do ogrodu. Co to oznacza? Należy stworzyć odpowiednio dużą warstwę kory kamiennej, aby ta pokryła powierzchnię i stanowiła przeszkodę dla chwastów, minimalizowała odparowywanie wody z gleby i po prostu ładnie się prezentowała. Kora kamienna jest nieco cięższa niż kora drzewna, nie ma możliwości, aby silniejsze powiewy wiatru przenosiły ją z miejsca na miejsca, jednak kora kamienna jest też na tyle lekka, że nie potrzebujemy jej w ogromnych ilościach, żeby wypełnić konkretne miejsce. Zazwyczaj tona kory kamiennej wystarcza do pokrycia terenu o powierzchni 14–15 m2.
Zalety kory kamiennej
W wielu kwestiach kora kamienna ma przewagę nad korą sosnową. Ogólnie rzecz ujmując, kora kamienna jest jednym z najczęściej wybieranych kamieni do ogrodu. Dzieje się tak z uwagi na szereg jej zalet:
- minimalizuje wyrastanie chwastów,
- jest odporna na wysokie i niskie temperatury,
- ma bardzo estetyczny wygląd,
- wypełnia pustą przestrzeń między ozdobną roślinnością na rabatach,
- świetnie sprawdza się jako wypełnienie ścieżek w ogrodzie,
- nie ulega naturalnym procesom degradacji, dlatego nie wymaga uzupełnienia,
- lekko zakwasza glebę,
- chroni glebę przed utratą wilgoci,
- świetnie nadaje się do wypełniania ogrodzeń gabionowych,
- charakteryzuje się wysoką wydajnością,
- cena kory kamiennej to około 300–400 zł za tonę,
- można stosować ją na zewnątrz i wewnątrz budynków,
- charakteryzuje się ciekawym odcieniem i wzorem w paski, który idealnie wkomponuje się w każde otoczenie,
- przypomina korę drzewną, jest zamiennikiem kory sosnowej,
- silne podmuchy wiatry nie wywieją jej spod roślin.
Kora kamienna – cena
Projektując ogród, staramy się dobierać rośliny, materiały wykończeniowe i ozdoby tak, aby wszystko tworzyło spójną całość. Jak wiadomo, ważnym kryterium, które bierzemy pod uwagę podczas planowania wystroju ogrodu, są pieniądze. Poszukujemy dobrych jakościowo produktów, tym samym nie chcąc stracić dużych sum. Inwestycja w korę kamienną do ogrodu to bardzo rozsądna decyzja. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, gdyż jest to kamień cechujący się niezwykłą trwałością, nie ulega niszczeniu, procesom gnilnym (tak jak kora sosnowa), dlatego też nie musimy martwić się uzupełnianiem tego kruszywa. Cena kory kamiennej to zazwyczaj około 300–400 zł za tonę kamienia. Należy zwrócić uwagę na fakt, że cena ta jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę łatwą dostępność gnejsu, jego wydajność i łatwość obróbki. Kory kamiennej nie może zabraknąć w ogrodzie, gdyż jest inwestycją na długie lata, którą będziemy się cieszyć także z powodu zminimalizowania prac w ogrodzie.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/