Kulka silikonowa – właściwości i zastosowanie.

Kulka silikonowa – właściwości i zastosowanie.

Kulka silikonowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów wypełnienia do poduszek. Ze względu na swoje hipoalergiczne właściwości jest świetnym zamiennikiem dla wypełnienia naturalnego. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się kulki silikonowe.

Kulka silikonowa to wypełnienie syntetyczne. Jej właściwości użytkowe są jednak zbliżone do naturalnego puchu, z tego też względu często określa się ją mianem puchu sztucznego. To, co sprawia, że kulki silikonowe cieszą się dużym zainteresowaniem, to m.in. ich niewysoka cena, wytrzymałość i szerokie możliwości zastosowania.

Jak powstaje kulka silikonowa?

Kulka silikonowa jest wytwarzana z cienkich włókien silikonowych i poliestrowych, które dzięki specjalnej maszynie są skręcane w karbiki, a następnie formowane w małe i lekkie kulki. Ich wielkość i właściwości mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Zazwyczaj jednak ich średnica wynosi ok. 0,5–0,7 cm. Swoją lekkość, puszystość i przewiewność kulka silikonowa zyskuje dzięki specyficznej budowie włókien, a dokładniej pustym kanalikom wewnątrz nich, którymi swobodnie przepływa powietrze.

Właściwości kulki silikonowej

  • Kulka silikonowa jest materiałem niezwykle wytrzymałym. Jest odporna na działanie czynników mechanicznych, chemicznych i biologicznych. Nie rozrywa się i nie gniecie.
  • Kulka silikonowa jest antyalergiczna, co sprawia, że staje się dobrą alternatywą dla wypełniania naturalnego, np. puchu, który może uczulać. Jest zalecana dla osób z wrażliwą skórą, dzieci i osób starszych.
  • Produkty wypełnione kulką silikonową można prać w wysokich temperaturach, zazwyczaj do 60℃. Dzięki temu są one łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż produkty z wypełnieniem naturalnym.
  • Kulki silikonowe przez długi czas zachowują swój pierwotny kształt. Przy odpowiedniej pielęgnacji poduszki i kołdry wypełnione kulkami nawet po kilku latach wyglądają jak nowe.
  • Poduszki wypełnione kulkami silikonowymi świetnie dopasowują się do kształtu głowy, przez co zapewniają wysoki komfort snu.

Kulka silikonowa – zastosowanie

Kulka silikonowa ma wszechstronne zastosowanie. Używa się jej głównie do produkcji tekstyliów, takich jak kołdry oraz poduszki tapicerskie i pościelowe. Za pomocą kulek silikonowych można stworzyć poduszkę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Im twardszą i bardziej zbitą poduszkę chcemy uzyskać, tym więcej kulek silikonowych musimy użyć. Kulkami silikonowymi można wypełnić także śpiwory, materace do łóżek, legowiska dla zwierząt, a nawet zabawki dla dzieci. Ze względu na właściwości porównywalne do puchu kulki silikonowe stosuje się również jako wypełnienie do kurtek. W okresie zimowym kulki silikonowe mogą być używane do tworzenia dekoracji świątecznych, a także jako imitacja śniegu.

5 1 vote
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x