Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Lipiany zadzwoń 576 501 701

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Gryfice

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo raczyła się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie część osób uważała ją zbyt wysoce szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się łatwiejsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością były pomysł pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy toczyły się skłonnym do przewidzenia torem – dojazd do niej był coraz łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez to spożycie kawy coraz większe. Zmiany z czystych powodów stanęły w sezonie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, by w ciągu drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back stanął w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne weszło w nawyk prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najlepsze marki były szmuglowane i oferowane spod lady lub kupowane w Pewexie, były jeszcze samą spośród najbardziej cenionych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we nowoczesnej Polsce

W porządkach współczesnych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście istnieją gatunki kawy mniej czy bardziej lubiane, a prawdziwi kawosze są nie tylko swoje bliskie marki, ale także techniki parzenia. Ekspertami w niniejszej płaszczyźnie są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy wtedy nie tylko zawód, jednak często i sztuka jedna w sobie. Przecież we własnej kuchni musimy radzić sobie sami, a wszystek spośród nas sprawia to trochę inaczej.

Palarnia Kawy Gryfice

Jak parzą kawę Polacy?

W najpopularniejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni tworzą na skutki najprostsze do przygotowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy same rozpuszczalna jest brana tak samo, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w sytuacje cukru i mleka. Co dużo eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, przecież nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed podaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Gryfice

Wyższy poziom wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce montuje się na zwykłej kuchence, nie stanowi wtedy urządzenie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrealizowany w kawiarce jest prawda dobry w dodatku.

Palarnia Kawy Gryfice

Jednak zdecydowanie najdoskonalszym sposobem parzenia kawy, na który coraz częściej określają się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy były szybko zresztą publiczne oraz w porządkach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od innej pory wiele się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Gryfice

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobie, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolejce w niezgodzie z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a także zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W grę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie posiada te wielkiego kosztu dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w odpowiedni ekspres do kawy zwróci się w budów codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Gryfice

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x