Jednym z najważniejszych podzespołów w każdej maszynie budowlanej, w której występuje układ hydrauliczny. Można śmiało powiedzieć, że pompa hydrauliczna to serce układu, ponieważ może być odpowiedzialna za siłę całej maszyny, np. za ruchy ramienia koparki, układ jezdny czy inne podobne działania. Istnieją różne rodzaje pomp hydraulicznych, które odpowiadają za różne funkcje, a nawet podwójne pompy hydrauliczne. Najczęściej jedna maszyna ma kilka pomp, a im jest większa, tym ma ich więcej.
Zadaniem pompy hydraulicznej jest wtłoczenie cieczy hydraulicznej, najczęściej jest to płyn hydrauliczny lub olej, do układu hydraulicznego. Następnie zgromadzona w cieczy energia hydrauliczna jest pod ciśnieniem przekazywana do urządzenia, które z kolei zamienia energię hydrauliczną na energię mechaniczną. Przykładem takiego urządzenia jest siłownik hydrauliczny, który odpowiada za wprowadzenie w ruch ramienia koparki.
Pompa hydrauliczna działa bezustannie – od momentu włączenia maszyny do jej całkowitego wyłączenia, co jest powodem szybkiego zużywania się elementu, a nawet pojawiania się usterek. Co zrobić w sytuacji, kiedy nasza pompa hydrauliczna dozna awarii? Są trzy możliwości. Po pierwsze możemy wymienić pompę hydrauliczną na całkowicie nowy element. Jest to opcja, która daje największą gwarancję na długotrwałą pracę bez usterek, jednak kosztuje najwięcej. Po drugie możemy dokonać wymiany podzespołu na używaną, ale zregenerowaną pompę hydrauliczną. Dzięki temu zyskamy tańszy zamiennik, który nadal będzie objęty, najczęściej sześciomiesięczną, gwarancją. Po trzecie, i jednocześnie najczęściej stosowane rozwiązanie, możemy wezwać na miejsce awarii mobilny serwis maszyn budowlanych, który na miejscu zdemontuje pompę, dostarczy ją na warsztat, gdzie wykonana zostanie regeneracja pomp hydraulicznych, a następnie dostarczy nam sprawny podzespół i zamontuje do maszyny. Jest to opcja wykorzystywana najczęściej, ponieważ ma dwa niezaprzeczalne plusy. Pierwszym z nich jest to, że tylko specjalista w swoim fachu z odpowiednim sprzętem będzie w stanie ustalić, czy awarii na pewno uległa pompa. Drugim atutem tego rozwiązania jest fakt, że wszystkimi działaniami – diagnozą, demontażem, regeneracją, kalibracją, montażem, testami, zajmują się serwisanci, a Twoja głowa jest wolna od zmartwień.
Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze czwarta opcja, która nie należy do zbyt popularnych, ponieważ stosuje ją niewiele serwisów. Są jednak takie, które dysponują pompami i silnikami hydraulicznymi na wymianę. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest to, że maszyna może zostać naprawiona nawet w jeden dzień, a klient zapłaci podobną cenę jak za regenerację starej pompy hydraulicznej. Najczęstszymi podzespołami na wymianę są jednostki takich marek jak Bosch Rexroth, Danfoss Sauer czy Linde.
Najpopularniejszymi pompami i silnikami marki Bosch Rexroth są:
- pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R–NTC02F025,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R–VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R–VPA12N00,
- silnik Bosch Rexroth A6VM107HA1R1/63W–VAB017H.
Spis Treści
Ile kosztuje nowa pompa hydrauliczna?
Niestety, zdobycie nowej i oryginalnej pompy hydraulicznej nie jest proste, ponieważ nawet serwisy hydrauliczne czekają na zagraniczne transporty kilka tygodni. Dobra wiadomość jest taka, że mamy w Polsce kilka hydroserwisów, które mają dostępne od ręki nowe pompy hydrauliczne. Takim serwisem jest firma Banat.
Ceny nowych pomp hydraulicznych są różne. W zależności od tego, gdzie dokonasz zakupu, możesz dostać pompę nawet kilka tysięcy droższą lub tańszą niż w innym miejscu. Sami producenci nie są zbyt skłonni do udzielania rabatów. Typowa pompa hydrauliczna A10 prosto od producenta może kosztować około 20–22 tysięcy złotych netto. Firma Banat oferuje ten sam nowy produkt już za 14 tysięcy złotych netto. Nowa pompa hydrauliczna, w której nie znajdziemy żadnych zamienników, to gwarancja na dłuższą żywotność podzespołu.
A co w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie znaleźć nowej pompy hydraulicznej? Pozostają nam działające używane pompy lub zregenerowane pompy hydrauliczne z gwarancją, które są zdecydowanie lepszym wyborem.
Nowa pompa hydrauliczna czy zregenerowana pompa hydrauliczna – co wybrać?
Wszystko zależy od tego, gdzie zakupimy daną jednostkę, jednak najczęściej używana pompa hydrauliczna, nawet z gwarancją serwisu, znacznie odbiega od nowego podzespołu. W przypadku pompy hydraulicznej znaczenie mają nawet mikrony zużycia, a do tego dochodzi jeszcze temat tego, jakie uszczelnienia zostały w niej zastosowane. Nieszczelna pompa to utrata ciśnienia, a co za tym idzie – zanikanie mocy maszyny. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem używanej pompy sprawdzić dokładnie, czy sprzedawca sprzedaje zdatny do użytku element.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/