Promienniki ciepła na podczerwień – ile kosztują promienniki podczerwieni

Promienniki ciepła na podczerwień – ile kosztują promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni są nowością na rynku, a już znalazły wielu zwolenników i przeciwników. Technologia stale się rozwija i zasypywani jesteśmy nowinkami, które mają przyczynić się do poprawy komfortu naszego życia. Często mamy do czynienia z ekologicznymi rozwiązaniami, abyśmy swoimi wyborami wpływali pozytywnie na stan środowiska. Promienniki działające na podczerwień są właśnie jedną z ekologicznych propozycji. Nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, tak jak dzieje się to w przypadku innych metod grzewczych. Jednak czy promienniki podczerwieni są warte swojej ceny? Jak są zbudowane i na czym polega ich działanie? Czy promienniki na podczerwień nadają się jako jedyne źródło ciepła? Jak panel grzewczy wpisze się w wystój wnętrza?

Promienniki ciepła na podczerwień – budowa i działanie promienników podczerwieni

Promiennik ciepła to urządzenie działające na prąd. Promiennik pobiera energię elektryczną i zamienia ją w ciepło w postaci podczerwieni. Ważne jest to, że promienniki ogrzewają tylko ludzi i przedmioty wokół, nie wprowadzając powietrza w ruch. Interesująca jest możliwość sterowania panelem grzewczym – możemy zdecydować, które strefy danej powierzchni mają być dogrzewane bardziej, a które mniej. Niestety, tradycyjne grzejniki nie posiadają takiej opcji sterowania, a z pewnością taka możliwość daje duży komfort użytkownikom.

Jeśli chodzi o budowę promienników podczerwieni, to panele grzewcze zbudowane są z sześciu następujących części:

  • podstawy,
  • ekranu odbijającego promieniowanie,
  • elementu grzejnego,
  • sterownika,
  • hartowanej szyby,
  • ramki.

Warto wspomnieć, że promienniki na podczerwień występują w kilku wariantach – panele sufitowe, ścienne, mobilne i ręczne. Osoby rozważające zakup promiennika podczerwieni zastanawiają się, jak taki duży panel grzewczy wpisze się w wystój mieszkania – producenci mają na to ciekawe rozwiązanie. Istnieje możliwość umieszczenia na szybie grafiki lub zdjęcia wybranego przez klienta. To sprytna i ciekawa opcja personalizacji panelu grzewczego okazuje się niesamowicie przydatna.

Promienniki ciepła na podczerwień – ile kosztują promienniki podczerwieni

Cena promienników na podczerwień

Jak się pewnie każdy domyśla, promienniki ciepła na podczerwień nie należą do najtańszych. Ceny promienników podczerwieni zależą od mocy panelu oraz powierzchni, jaką ma ogrzać. Rozkład cenowy promienników podczerwieni najprościej będzie zaprezentować na przykładzie: panel o mocy 500 W to koszt sięgający 600–800 zł. Promiennik podczerwieni o takiej mocy grzewczej ogrzeje, według producenta, pomieszczenie o około 6 m2. Przeliczmy to na większe powierzchnie: ogrzanie mieszkania o powierzchni 30 m2 to wydatek rzędu 3500 zł, a ogrzanie domu o powierzchni 150 m2 to koszt 17500 zł. Musimy mieć na uwadze, że podane ceny dotyczą samego sprzętu. Do tych cen należy doliczyć koszty eksploatacji, czyli nic innego, jak rachunki za zużyty prąd. Podsumowując, promienniki podczerwieni nie są tanim rozwiązaniem, jeśli jednak potrzebujemy dodatkowego źródła ciepła w naszym domu, sprawdzą się naprawdę świetnie.

Promienniki ciepła na podczerwień – ile kosztują promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni – zastosowanie

Promienniki podczerwieni bardzo dobrze radzą sobie jako metoda ogrzewania w takich miejscach, jak restauracje, bary, puby, salony piękności, baseny i stadiony. Promienniki ciepła są świetnym rozwiązaniem, gdyż można używać ich także na zewnątrz, czyli na przykład na planach zdjęciowych czy w garażach. Ich mobilność to zdecydowanie jedna z ich największych zalet.

Jak widać, promienniki podczerwieni mają swoje plusy i minusy. Największą zaletą jest fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne, które nie generuje żadnych szkodliwych substancji. Ich działanie jest w pełni zautomatyzowane, jednak pozwala na sterowanie i dostosowanie ustawień według własnych potrzeb. Sporym minusem jest ich cena oraz koszty eksploatacji. Rozsądną decyzją jest zakup promienników podczerwieni jako dodatkowego źródła ogrzewania. Niestety, jako jedyny sposób ogrzewania domu czy mieszkania okażą się mało ekonomiczną opcją.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

0 0 votes
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x