Czym właściwie jest sejf? Sejf to inaczej solidnie wykonana i odpowiednio zabezpieczona szafa. W zależności od poziomu zapewnienia bezpieczeństwa składa się z jednej lub wielu ścian metalowych, które mają chronić przed otwarciem sejfu.
Krótko mówiąc szafa ma za zadanie uniemożliwienie dostania się broni w niepowołane ręce. Każdy sejf przeznaczony do przechowywania broni musi spełniać wymogi prawne określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych. Niespełnienie wymogów wyróżnionych w wyżej wymienionym rozporządzeniu może skutkować odebraniem pozwolenia na broń. Na podstawie zapisów dokumentu broń zarówno krótką jak i długą należy przechowywać w sejfach spełniających wymagania minimum klasy S1 wedle normy PN-EN 14450.
Spis Treści
Sejf na broń krótką – charakterystyka
Do przechowywania broni krótkiej najczęściej wykorzystuje się sejfy o mniejszych rozmiarach, które wyposażone są w zabezpieczenia zapobiegające otwarciu sejfu przez osoby drugie. Drzwi sejfu są wzmocnione, posiadają osłonę rygli i zamka. Rygle w sejfach do broni krótkiej mają zazwyczaj około 20 milimetrów i dają zapewniają ochronę przed przewierceniem. Szafy na krótką broń tak jak i wiele innych sejfów przeznaczonych do przechowywania broni zawierają specjalną blokadę drzwi, dzięki której otwarcie zamkniętego sejfu nawet w przypadku odcięcia zawiasów staje się niemożliwe. Broń krótką można przechowywać również w sejfach pancernych.
Rodzaje zamków w sejfach na broń krótką
Najczęściej spotykanym rodzajem zamka w szafach na broń krótką jest standardowy zamek kluczowy. Taki zamek jest bardzo dogodny jeśli chodzi o względy ekonomiczne. Niestety posiada on pewien minus. Osoba niepowołana może ukraść bądź dorobić sobie klucz do sejfu podczas nieobecności lub nieuwagi posiadacza sejfu. Należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, iż za to co stanie się z bronią oraz w jakim celu zostanie użyta odpowiada tylko i wyłącznie właściciel danej broni. Kolejną wadą zamków kluczowych jest fakt, że klucz może ulec uszkodzeniom mechanicznym.
Innym rodzajem zamka, który chroni skuteczniej niż zwykły kluczowy zamek jest zamek cyfrowy. Właściciel sejfu sam ustala zazwyczaj ośmiocyfrowy kod, co daje około miliona kombinacji podczas wymyślenia dogodnego dla siebie szyfru. Sejfy cyfrowe zazwyczaj posiadają możliwość całkowitego zablokowania się sejfu podczas trzech nieudanych prób wpisania kodu. Szafy na broń z cyfrowym zamkiem często posiadają dodatkowy tak zwany awaryjny klucz, który otwiera sejf w momencie gdy zostanie on zablokowany. W przypadku tego typu zamka należy bezbłędnie wpisać szyfr, a właściciel musi uważać także na to by nie zgubić awaryjnego klucza.
Wśród rodzajów zamka warte uwagi są także nowoczesne biometryczne zamki. Tego typu zamek gwarantuje błyskawiczny dostęp do sejfu. Aby otworzyć sejf wystarczy przyłożyć w odpowiednim miejscu palec, tak by system mógł zeskanować odcisk palca i porównać go z wzorem zakodowanym wcześniej.
Rodzaje sejfów na broń krótką
Wśród sejfów przeznaczonych do przechowywania broni krótkiej wyróżnić można sejfy klasy S1. Nie są one jednak wysoko oceniane w kwestiach bezpieczeństwa przechowywania broni, gdyż w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych opisane są w najniższej kategorii ochrony przed niepowołanymi sposobami utraty broni. Wyżej niż S1 w ochronie dostępu do broni oceniane są sejfy klasy S2, oczywiście muszą one również spełniać określone normy zawarte w rozporządzeniu.
Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy szafa na broń krótką, którą posiadacz broni chce nabyć posiada odpowiednie certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |