Sprawne odsadzenie cieląt

Sprawne odsadzenie cieląt

Cielęta powinny być odsadzane w odpowiednim czasie, zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi. Ważne jest, aby cielęta aby czuły się bezpiecznie. Do odsadzenia cieląt należy przygotować dobrze funkcjonujące stado, odpowiednie pomieszczenie i właściwe środowisko, w którym cielęta będą przebywały. Należy pamiętać, że odsadzenie cieląt to proces złożony, który obejmuje kwestie behawioralne, żywieniowe i socjalne. Dobre odsadzenie cieląt jest kluczem do sukcesu w produkcji mleka.

Odsadzanie cieląt – jak przebiega?

Różne systemy tego procesu wymagają różnych rozwiązań, które mają wpływ na ostateczny wynik produkcyjny i ekonomiczny hodowli.

Pierwsze odsadzenie cieląt od matek jest przemijającą tradycją, ale powinno współgrać z potrzebami zwierzęcia. Kiedy należy odsadzić cielaka? Każdy system ma inną recepturę na to pytanie. O tym decyduje ku temu idealna sytuacja, czyli przygotowanie pokarmowe matki, rozwiązywanie konfliktów między latoroślami, wprowadzenie zapłodnienia itd.

Okres odsadzenia powinien być dostosowany do stanu organizmu cielaka i pokarmu matki:

– najmniej trudne jest przejście od mleka odstawionego, np. po porodzie pierwszego cielaka;

– u cieląt z pierwszej miotu matka może być karmiona mlekiem od cielaka już po porodzie;

– pierwsze cielęta mogą być odsadzone wkrótce po porodzie, jeśli ich masa ciała jest większa niż 5 kg.

Sprawne odsadzenie cieląt

W czasie odsadzania cieląt obserwuje się również zachowanie matki. Jeśli jest agresywna lub nie akceptuje nowego członka rodziny, musi być oddzielona od reszty stada. Cielęta szybko wychodzą z chowu rodzinnego, ale do odsadzenia powinno nastąpić dopiero po kilku tygodniach od krycia.

W sytuacjach, gdy zwierzęta muszą być odsadzone szybko, lub przed skrajnym okresem bezspożywczym należy podawać im pokarm Zdrowa specjalna mieszanka specjalistycznego pokarmu dla cieląt, który jest odpowiedni do momentu wprowadzenia do stada. Pokarm ten pomoże zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić podczas odsadzenia cieląt.

Niezależnie od systemu odsadzenia, cielęta muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki życia. Dobre stado może być wykorzystane do minimalizacji stresu podczas odsadzenia cieląt. Ważne jest, aby cielęta mogły się poruszać w pomieszczeniu oraz, żeby było ono odpowiednio wentylowane. Cielęta powinny mieć dostęp do jedzenia i picia przez cały czas odsadzania.

Możliwość poruszania się ułatwia utrzymanie wysokiej szybkości chodu cieląt, co również zapobiega bolesnym urazom. Jedna mama nie powinna tracić kontaktu z cielętami, ale odstawiona na bezpieczną odległość może obserwować swoje potomstwo. Dobre odsadzenie cieląt wiąże się ze zmniejszeniem stresu, co przekłada się na wyższą produkcję mleka i lepsze zdrowie zwierząt.

Należy też wziąć pod uwagę, że celem odsadzenia cieląt jest przygotowanie ich do samodzielnego życia. Dlatego tak istotne jest odpowiednie żywienie cieląt przed odsadzeniem. Pokarm musi zapewnić cielętom odpowiednie składniki pokarmowe, witaminy i minerały. Ważne jest, aby dostarczyć cielętom wysokiej jakości paszę, która będzie dostosowana do ich wieku i potrzeb.

Sprawne odsadzenie cieląt

Odsadzanie cieląt – co jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, że odsadzenie cieląt to proces, który wymaga czasu i uwagi. Niewłaściwe sposoby zmiany diety i żywienia cieląt mogą stać się przyczyną niepożądanych objawów. Cielęta muszą być odsadzone w odpowiednim momencie, co oznacza, że powinno to trwać najdłużej jak tylko jest to możliwe, ponieważ większość małych zwierzaków przeznaczonych do sprzedaży jest odsadzana w okresie ciężkiej zimy.

Cielęta po odsadzeniu różnią się od siebie pod względem czasu trwania adaptacji, ale najczęstsze objawy zaliczane są do kilku grup:

niepokój i bezsenność, dolegliwości błon śluzowych (np. katar) lub infekcje dróg oddechowych, rozdrażnienie i zmęczenie.

Należy unikać pokarmu, który może powodować problematyczne objawy u cieląt: antybiotykoterapia w ostatniej fazie laktacji (dziecko może mieć wrażliwe śluzówki), papka owsiana – w okresach ciężkiej zimy oraz niska temperatura stosowania paszy białkowej, tj. powyżej 20%.

Kontakt z nowymi środowiskami jest dla cieląt nowym doświadczeniem, co oznacza, że ich stan zdrowia i samopoczucie może być dużo słabsze niż w ich grupie rodowej. Cielęta najbardziej wrażliwe na niepożądane objawy to młode cielęta lub te, które odsadzono podczas ciężkiej zimy. Dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować cielęta podczas adaptacji do nowego środowiska. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy skontaktować się z weterynarzem.

Więcej informacji na https://www.maszyny-rolnicze-traktory.pl/

0 0 votes
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x