Szkolenia i kursy - dlaczego warto z nich korzystać?

Szkolenia i kursy – dlaczego warto z nich korzystać?

Wielu pracowników nie widzi potencjalnych zysków wynikających z odbycia szkolenia czy chodzenia na odpowiednie kursy. Postrzegają je oni jako zmarnowany czas, który nie daję natychmiastowych zysków. To błędne myślenie, które może spowodować, że w pewnej perspektywie czasu staniemy się nieatrakcyjni na rynku pracy.

Zadbaj o swój rozwój

Wielu ludzi uważa swoją obecną pracę za stabilną i bezpieczną. Po pewnym czasie popadają w rutynę. Powoduje to, że nie starają się rozwijać pod innym kątem, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Czasami uda im się przy tych niskich kompetencjach dalej pracować, ale częściej zaniechanie jest tu pośrednim powodem do zwolnienia, a przynajmniej braku awansu w pracy.

Kursy i szkolenia firmowe

W lepiej zorganizowanych i ambitniejszych firmach to samo przedsiębiorstwo deleguje pracowników na szkolenia i kursy. Wychodzi się tam ze słusznego założenia, że dużo taniej i prościej jest przeszkolić doświadczonego pracownika niż szukać nowego z lepszymi kwalifikacjami.

Szkolenia są często źródłem wiedzy, której nie uzyskamy za pomocą internetu czy książek. Skupiają się głównie na wiedzy praktycznej. Osoba prowadząca szkolenia często jest doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistą w swojej dziedzinie. Chętnie opowiada na wszystkie pytania i zwątpienia dotyczące przerabianej tematyki.

W efekcie szkolenia i kursy pozwalają nam na uzyskanie umiejętności praktycznych, oraz poznanie zagadnień teoretycznych. Dzięki takim szkoleniom możemy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami z innymi specjalistami,którzy również biorą udział w spotkaniu, a także podnieść swoje kwalifikacje i nawiązać ciekawe współprace. Często wiąże się to również z uzyskaniem wyczekanego awansu.

Sposób na szybki awans

Może być też sposobem na uzyskanie silnej pozycji w macierzystej firmie, zyskanie uznania w oczach pracodawcy. Osoba, która przeszła odpowiednie szkolenia, zyskuje kompetencje, które pozwalają z kolei na wyższe poczucie własnej wartości oraz zwiększeniem motywacji do działania. Z punktu widzenia pracodawcy oraz całej firmy, szkolenia często skutkują zwiększeniem jakości i wydajności pracy.

Istnieje też naukowe uzasadnienie odbywania regularnych szkoleń i uczestniczenia w profesjonalnie zorganizowanych kursach. Eksperci twierdzą,że na rozwijaniu wiedzy, którą uzyska się na kursach i studiach, należy skupić się przez dwa lata po zdobycia kwalifikacji. Inwestowanie w szkolenia i kursy jest bardzo istotne w rozwoju przedsiębiorstw.

Oznacza to w praktyce, że jeśli pracujemy na odpowiedzialnym stanowisku, w firmie, która zajmuję się usługami lub produkcją nowoczesną, to nasze kompetencje z roku na rok, zamiast wzrastać, zaczynają być coraz mniejsze. Dynamiczny rozwój technologii, zarządzania, prawa, sposobów produkcji, sprawia, że nasza wiedza po kilku latach nieuczenia się, staję się po prostu przestarzała i tym samym nikomu niepotrzebna.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center
0 0 votes
Article Rating
Modniś

Modniś

napisz komentarz

6 zl za publikacje artykuł sponsorowany Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Podobne artykuły

Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x